Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake je charakteristický svou přátelskou povahou vůči své rodině, inteligencí a trpělivou chuti k práci. Je to energický, odolný pes, milující vodu a pohyb. Někdy může vystoupit dominance a tvrdohlavost, tomu se však dá předejít důslednou výchovou. 

Jako jediné plemeno retrievera pochází z USA. Historie plemene se váže k roku 1807 a pobřeží Marylandu. Ze ztroskotané lodi se zachránila dvě štěňata podobná novofundlandským psům, která křížili s místními honiči. Cílem bylo vyšlechtit odolného pracovitého psa, využívaného jako přinašeče vodního ptactva v zálivu Chesapeake.

Typický vzhled se vyznačuje mohutnou, silnou a harmonickou postavou. Má širokou hlavu, kulatou lebku a krátký zužující se čumák. Skus má nůžkový, ale klešťový je přijatelný. Oči jsou střední velikosti, široce posazené. Uši jsou malé, vysoko nasazené, středně masité a volně visící. Trup je střední délky, s výrazným pasem, ocas střední délky dobře nasazený, nesmí se stáčet nahoru nebo do boku. Tělo je středně dlouhé se širokou, dobře klenutou hrudí. Záď je velice silná a široká, bedra jsou dobře vtažená. Končetiny jsou rovné, ve střední délce, vykazují dobré osvalení a kosti. Tlapky mají plovací blánu s dobře zakulacenými polštářky.

Velmi charakteristická je nemálo vlnitá, tvrdá a hustá srst, s vlně podobnou podsadou. Srst je voděodolná, na lících a končetinách krátká tvrdá, na ramenech, bedrech, hřbetu a zádi zvlněná, ne delší než 4 cm. Zbarvení je od tmavě hnědé do barvy suché trávy.

Výška v kohoutku: pes 58 – 66cm, fena 53 – 61cm

Váha: Pes 30 – 37kg, fena 29 – 32kg

CHBR se dožívá 12—13 let. Vyžaduje dlouhé procházky a fyzickou zátěž. Srst se doporučuje častěji kartáčovat, ne však šamponovat, aby se nesmyla mastnota chránící před vodou. 

Chesapeake tak, jak ho vidím já…

CHBR je především retriever, se všemi jejich vlastnostmi. Je to přátelský pes, milující svého pána a celou jeho rodinu. Svou radost projevuje vždy a všude, nejlépe různým skákáním a motáním se pod nohy. U Nicky selhaly všechny rady, jak ji odnaučit skákat na sebe. Šlapání na zadní tlapky, nastrčit koleno, dát jí na zadek, nekonečné povely „neskákej“! To všechno mělo za následek, že vymyslela, že skákat na paničku se dá i zezadu 🙂 zkrátka, když je radost, musí se projevit. Návštěvy vítá také srdečně, ale tam se dá zasáhnout námi domácími.

Děti jí rozhodně nevadí, bere je jako právoplatné dospělé ve zmenšeném provedení. Dobře se snáší i s ostatními psy a různým zvířectvem jako jsou kočky (ve stabilní poloze 🙂  koně, ovce, kozy a další. Je to temperamentní, vytrvalý a aktivní pes, vycvičitelný a někdy i neponaučitelný. Na procházkách není problém, poslouchá dobře, pokud nenajde nějakou skrytou mňamku. V domácím prostředí se však naše Nicky stává hluchou, slepou, němou a chromou. Na nohy ji postaví jedině něco dobrého k snědku. Pamlsky miluje všeho druhu, ovšem takový sušený chleba, to je prostě TOP.

Je to prvotřídní mazel, miluje společnost a rozmluvy se sousedními psy, ale jako obranářka by naše fenka neobstála, není k tomu vedená. Základní poslušnost je potřeba trénovat po dobrém, když Chesapeake pochopí, co po něm pán žádá, cvik se naučí prakticky hned, ovšem není-li dostatek trpělivosti a dostane na zadek, vystoupí pověstná „chesapeakovská tvrdohlavost“ a neudělá už vůbec nic. Jinak je tomu s výchovou, tam platí pravý opak. Běda mu po dobrém vysvětlovat, že se nezdrhá za srnkama! To chce rychlé nohy a důrazné vyčinění. Vyplatí se důslednost a pravidelný výcvik. Důležitý a prospěšný je pohyb a to i pro paničku, příjemně unaví, zbaví přebytečné energie a zvedne náladu. Někdy i nadzvedne mandle, potká-li již zmíněnou mňamku a cítit je na metry!

Nejmilejší činností je rozhodně plavání a voda obecně. Louže pro ně nejde obejít, zásadně jen proběhnout, stejně tak všechny potůčky a o rybníku nemluvě! Kondiční plavání vydrží tento retriever několik desítek minut a pak další dlouhou dobu aportovat s neskutečně dlouhými skoky do vody. Podívaná pro celé osazenstvo rybníka, méně už pro rybáře :). Srst je prakticky obalená mazem tak, jako mají zabezpečené peří před vodou kachny. Proto není vhodné CHBR šamponovat, o srst se stačí starat kartáčováním. Je to pes vhodný na dvůr, obecně bych řekla, že snáší lépe teplotu -20°C, než +20°C, ovšem nepohrdne občasným pobytem v lidském příbytku.

Výběr CHBR byl pro mě správná volba, sedl mi temperament i všechny povahové rysy. Za Nicky bych dala ruku do ohně, obě si věříme a špatně snášíme odloučení od sebe. Ač mně dokáže někdy rozzlobit, nikdy bych neměnila, naopak uvažuji, že ve dvou by se i psíkům žilo líp .